08-6849695
  08-6897741 (קופות)

סוגיות מזרח תיכוניות בראי הקולנוע: מפגש מס' 5 בנושא אופן טיפולו של הקולנוע בסוגיית מזרח תיכוניות והסרט: וואג'דה Wadjda

סוגיות מזרח תיכוניות בראי הקולנוע: מפגש מס' 5 בנושא אופן טיפולו של הקולנוע בסוגיית מזרח תיכוניות  והסרט: וואג'דה Wadjda

סוגיות מזרח תיכוניות בראי הקולנוע: מפגש מס' 5 בנושא אופן טיפולו של הקולנוע בסוגיית מזרח תיכוניות והסרט: וואג'דה Wadjda

משך הסרט: 
98 דקות
במאי/ת: 
חליפה אל-מנסור
שחקנים: 
עבד-א-רחמן אל רוהאני, וועאד מוחמד, רים עבדאללה
שפה: 
ערבית
ארץ: 
ערב הסעודית/גרמניה
ז'אנר: 
שם באנגלית: 
Wadjda
שנה: 
2016
תרגום: 
עברית
מוזיקה: 
מקס ריכטר
צילום: 
לוץ רייטמאייר
ז'אנר: 
תקציר: 

הרצאה מאת ד"ר אורי רוסט, מרצה בחטיבות למזרח-תיכון ולהיסטוריה במכללת ספיר, מומחה לתנועות אסלאמיות רדיקליות ועוסק בדימויים מזרח-תיכוניים בקולנוע.

במשך שנים רבות ביטאה ערב הסעודית את הגישה השמרנית-פוריטנית הקיצונית ביותר בעולם האסלאמי הסוני, ואף יצרה, באמצעות מערכת החינוך שלה, דורות של קנאים שמצאו את דרכם אל ארגונים דוגמת אל-קאעדה ודאע"ש. גם מעמדה של האישה בממלכה הסעודית קשה והיא  סובלת משורה של הגבלות ואפליה משפטית בהשוואה לגבר.  הסרט "ואג'דה", שהוא סרט הקולנוע הראשון באורך מלא שצולם כולו בערב הסעודית, והראשון שנכתב ובוים בידי אשה סעודית - הייפה אל-מנצורי (החיה כיום המערב) - מציג באופן מרשים את המגבלות והדילמות עמן מתמודדות הנשים הסעודיות בחברה המתאפיינת בפטריארכליות ובשמרנות דתית. בשבועות האחרונים אנו עדים לתחילתם של שינויים בערב הסעודית, גם בתחום מעמד האישה, שמבצע יורש העצר הסעודי הצעיר ובעל האוריינטציה המערבית, מוחמד בן סלמאן. מבחינה זו, דומה שהסרט "וואג'דה" בעל המסר הפמיניסטי הנועז, במונחים סעודים, הקדים את זמנו.

וואג'דה Wadjda

וואג'דה היא ילדה חכמה שמסרבת ללכת בתלם וחורגת במנהגיה מכל מה שהמסורת מכתיבה לאישה ערביה. במקום לדבוק בלימודי הדת ובשמירה על צניעות אדוקה, וואג'דה מתעניינת במוזיקה, משחקת עם ילד של השכנים וחולמת על זוג אופניים שראתה בחנות. עבור אמה, העסוקה בכלכלת המשפחה ובניסיונות נואשים למנוע את נישואיו השניים של בעלה, זוג האופניים המיוחלים של בתה אינם נמצאים בראש סדר העדיפויות, לכן מחליטה וואג'דה שהיא תילחם לבדה על מנת להגשים את חלומותיה.

מחיר כרטיס: 35 ₪, מנוי: כניסה חופשית, כרטיסייה: ניקוב ללא תוספת תשלום, מנוי אוסקר: ללא תוספת תשלום.

הקרנה חד פעמית

טריילר: 
מועדי הקרנה: 
יום רביעי
27/12/2017
19:30
אולם 2